مرکز تلفن تحت شبکه ویپ voip

یکی از نیاز های حیاتی بشر در همه ی اعصار و دوره ها، ارتباطات بوده است. فعالیت های مختلفی صورت گرفته تا نحوه ی ارتباط انسان ها با یکدیگر را با کیفیت تر سازد. یکی از تکنولوژی هایی که همواره از آن استفاده می شود مرکز تلفن های تحت شبکه ویپ VOIP می باشد که در ادامه به توضیح آن می پردازیم.

تلفن تحت شبکه

این تکنولوژی به معنای انتقال هم زمان مکالمات تلفنی بر روی یک شبکه ی دیتا است. با افزایش استفاده از رایانه های شخصی و نسل جدید اینترنت، این فناوری نیز گسترش پیدا کرده است. در واقع زیر ساخت اصلی مرکز تلفن تحت شبکه همان زیر ساخت های شبکه ی سازمان می باشد. کاهش هزینه ها و افزایش سرعت راه اندازی مرکز تلفن نیز به دلیل همین یکپارچگی در مرکز تلفن های تحت شبکه ویپ VOIP است.

 

تفاوت سیستم آنالوگ و مرکز تلفن های تحت شبکه ویپ VOIP

در سیستم های قدیمی به دلیل استفاده از امواج آنالوگ برای تبادل صدا استفاده می شود. از این رو تنها امکان تماس و مکالمه ی صوتی فراهم می شود. اما در مرکز تلفن های تحت شبکه ویپ VOIP و استفاده از تکنولوژی جدید ارتباطات به جای گوشی های معمولی امکانات و قابلیت های بی شماری را در مقایسه با سیستم آنالوگ در اختیار افراد و سازمان ها قرار می دهد.

امکانات مرکز تلفن های تحت شبکه ویپ VOIP

از جمله پر کاربردترین امکاناتی که استفاده از مرکز تلفن های تحت شبکه ویپ VOIP را برای شما فراهم می کند می توان به موارد زیر اشاره کرد:.

· امکان کنفرانس تلفنی

· دارای صندوق صوتی

· امکان کنفرانس ویدئویی با کمک مرکز تلفن های تحت شبکه ویپ VOIP

· ضبط کامل مکالمات و دسترسی پیشرفته به آن

· امکان گسترش سیستم به صورت کاملاً آسان

· عدم نیاز به کابل کشی جداگانه برای اتصال قسمت های مختلف مرکز تلفن های تحت شبکه ویپ VOIP

· کاهش محسوس هزینه های مکالمه

· سرعت بالا در اتصال و مکالمه

· کیفیت بالای مکالمه HD

· امکان ایجاد پاسخ گوی خودکار به وسیله ی مرکز تلفن های تحت شبکه ویپ VOIP

· گزارش گیری از وضعیت تماس ها

· امکان اعمال محدودیت زمانی برای مکالمه ها

· ثبت گزارش تماس ها با دسترسی پیشرفته

· مدیریت تماس های ورودی و صف بندی مکالمات

· تعریف خطوط جداگانه برای دریافت و ارسال فاکس

· تعریف خطوط داخلی برای سازمان با استفاده از مرکز تلفن های تحت شبکه ویپ VOIP

· ایجاد پنل مدیریتی برای IOS, ANDROID, windows, Web

· امکان ترکیب کردن محصولات تولید کنندگان مختلف با استفاده از مرکز تلفن های تحت شبکه ویپ VOIP

· کاهش هزینه ها به صورت محسوس به دلیل ادغام شبکه ها

در ادامه اجزای مرکز تلفن های تحت شبکه ویپ VOIP را به اختصار توضیح می دهیم.

 

SERVER :

سرور مرکز تلفن ویپ مهم ترین بخش آن است که وظیفه ی مدیریت اجزای مختلف و ارتباط آن ها را برعهده دارد. برخی از مهم ترین وظایف سرور مرکز تلفن های تحت شبکه ویپ VOIP عبارت اند از: تعریف خطوط و داخلی ها، ارائه ی مجوزهای دسترسی، ارائه ی دسترسی های لازم برای ایجاد تماس های خروجی کاربران، زمان بندی های کاری، دریافت و مدیریت تماس های ورودی و توزیع آن ها براساس ساختار طراحی شده و تمامی پردازش های مورد نیاز در مرکز تلفن های تحت شبکه ویپ .VOIP

در حال حاضر سرورهای مرکز تلفن VOIP به سه دسته تقسیم می شوند که هر کدام مزایا و ویژگی هایی دارد و مختص به شرایطی است. با دانستن این اطلاعات می توانید به درستی سرور مورد نظرتان را انتخاب کرده و عملکرد تلفن تحت شبکه خود را ارتقا دهید.

نرم افزار ویپ

GATEWAY :

همانند استفاده از تلفن های سنتی، در استفاده از مرکز تلفن های تحت شبکه ویپ VOIP نیز وجود گیتوی ها الزامی است. گیتوی دستگاهی است که برای ورود به ساختار دیگر ضروری است. در واقع این وسیله دروازه ای است میان دو سیستم.

سرورهای مرکز تلفن های تحت شبکه ویپ VOIP بر اساس پروتکل ها و اصول ساختار IP طراحی شده اند در حالی که تجهیزات سنتی مانند تلفن های آنالوگ و خطوط مخابرات شهری و دیجیتال دارای معماری متفاوتی هستند. به دلیل همین تفاوت های ساختاری برای برقراری ارتباط میان دو سیستم به ابزاری نیازمندیم که بتواند این دو سیستم متفاوت را به یکدیگر متصل نمایند. به این معنا که گیتوی ها درخواست های دریافت شده از هر سیستم را ترجمه کرده و به دیگری ارسال می کنند.

 

TERMINAL :

در مرکز تلفن های تحت شبکه ویپ VOIP به ابزار دسترسی کاربر به شبکه ترمینال گفته می شود. این ترمینال ها بر اساس نوع نیاز کاربر تعیین می شوند و به دو صورت نرم افزاری و سخت افزاری هستند. نوع سخت افزاری ،آی پی فون ها و نرم افزاری سافت فون ها نام دارند.

نوع اول آی پی فون ها هستند که دارای مدل های مختلفی است. این تلفن ها دارای قابلیت های مختلفی مانند پشتیبانی از تماس تصویری دارند. در مرکز تلفن های تحت شبکه ویپ VOIP نوع سخت افزاری آی پی فون ها در مدل های بی سیم نیز ارائه می شوند که آزادی عمل بیشتری را برای کاربر فراهم می کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *